产品货号:
Z30139
中文名称:
ZC3H7A抗体
英文名称:
Anti-ZC3H7A Antibody
产品规格:
50μl|100μl|150μl
发货周期:
1~3天
产品价格:
询价
| 抗体名称 | Anti-ZC3H7A Antibody |
| 指标别名 | ZC3H7A;ZC3H7;ZC3HDC7;HSPC055;Zinc finger CCCH domain-containing protein 7A |
| 克隆性 | Polyclonal |
| 检验物种 | human |
| 应用范围 | WB,ICC/IF,FCM,ELISA |
| 基因名称 | ZC3H7A |
| 抗体来源 | Rabbit |
| 抗体类型 | IgG |
| 免疫原 | E.coli-derived human ZC3H7A recombinant protein (Position:Q13-R717). |
| 实际分子量 | 111KD |
| 成分 | 500μg/mL antibody with PBS,0.02% NaN3,1mg BSA and 50% glycerol. |
| 纯化方式 | Immunogen affinity purified. |
| 浓度 | 500μg/mL |
| 产品形态 | 溶液 |
| 保存条件 | 12 months from date of receipt,-20℃ as supplied.6 months 2 to 8℃ after reconstitution.Avoid repeated freezing and thawing. |
| 背景资料 | ZC3H7A (Zinc Finger CCCH-Type Containing 7A,also known as ZC3H7;HSPC055;ZC3HDC7),a member of CCCH gene family,is located on human chromosome 16p13.13.ZC3H7A is associated with some diseases,including Endometrial Stromal Tumor and Endometrial Stromal Sarcoma.An important paralog of this gene is ZC3H7B.The CCCH zinc finger motif has been found in proteins from organisms ranging from man to yeast.The CCCH proteins are a large family of zinc finger containing C3H-type motifs and much evidences proved that they may be RNA-binding proteins functioning in RNA processing.In mouse,tristetraprolin,a protein containing two CCCH zinc fingers,binds directly to AU-rich elements within the 3'-untranslated region of target transcripts to facilitate mRNA degradation.Zfp36l2,like its better-known relative TTP,is a mRNA-binding and destabilizing protein,functions in the physiological control of female fertility at the level of early embryonic development.The PIE-1 is an essential regulator of Caenorhabditis elegans germ cell fate that segregates with the germ lineage by inhibition of transcription or activation of protein expression from maternal RNAs. |
| Uniprot ID | Q8IWR0 |
| 推荐配套试剂 | Biorab recommends Enhanced Chemiluminescent Kit with anti-Rabbit IgG (ZN1926) for Western blot. |
| 基因名全称 | zinc finger CCCH-type containing 7A |
| 蛋白名全称 | Zinc finger CCCH domain-containing protein 7A |
| 推荐稀释比 | Western blot(WB) 1:500~2000 Immunocytochemistry/Immunofluorescence (ICC/IF) 1:50~400 Flow cytometry (FCM) 1~3μg/1×106 cells ELISA 1:100~1000 |
相关搜索:ZC3H7A抗体,ZC3H7A多抗,Anti-ZC3H7A Antibody
